Świąteczne oglądanie

W Boże Narodzenie przyjemnie jest usiąść przed telewizorem i obejrzeć film. Oferta telewizji nie zawsze spełnia oczekiwania odbiorców, bowiem zwykle są to wciąż te same odgrzewane kotlety. Choć dla wielu osób oglądanie tych filmów stanowi świąteczną tradycję, niektórzy wolą oderwać się od propozycji serwowanych przez kablówkę i obejrzeć coś, co sami sobie wybiorą.

Psychologowie wciąż zastanawiają się, dlaczego tak bardzo kochamy świąteczne filmy, a producenci inwestują w powstawanie nowych.

Nadzieja, radość, lepszy świat – to właśnie przesłanie płynie z większości filmów poruszających tematykę świąt. Według psychologów taka ucieczka w „lepszy świat” jest nam niesamowicie potrzebna.

Najbardziej kultowe hity serwowane widzom na Boże Narodzenie łączą w sobie elementy komedii romantycznej, dramatu i filmu rodzinnego. Choć zwroty akcji potrafią być zawiłe, zawsze następuje szczęśliwe zakończenie. To także sprawia, że wiele z bożonarodzeniowych obrazów ma swoich przeciwników. Uważają oni, że tej „świątecznej tandety” nie da się oglądać.

Jednak wszystkie te czynniki niezwykle koją ludzką psychikę. Filmy świąteczne mogą stworzyć głębsze poczucie sensu, obietnicę więzi społecznych, miłości i celu. Dzięki nim czujemy się dobrze, nawet jeśli nie zyskują pochwał krytyków. Oglądanie bożonarodzeniowego kina jest czasami porównywana do przyjemności z jedzenia czekolady.

To, co przemawia za oglądaniem filmów świątecznych, to możliwość pogłębienia relacji z rodziną. W przerwie świątecznej mamy czas i (zazwyczaj) jesteśmy razem. Wspólna rozrywka, choć nie zaspokoi wybrednych kinomanów, z pewnością pozytywnie wpłynie na ich relacje rodzinne.

Dzieciom święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z prezentami, a co za tym idzie - ze świętym Mikołajem. Bajki o Mikołaju pozwalają pielęgnować wśród najmłodszych wyobrażenie o przyjaznym staruszku z białą brodą, który rozdaje co roku upominki. Dzięki temu, że dzieci mogą je oglądać, stale wierzą w jego istnienie. Ma to pozytywny wpływ na ich rozwój, pobudza wyobraźnię, a także sprawia, że święta nabierają magii. Świąteczna bajka powinna być dopasowana dla dzieci bez względu na ich płeć i wiek. Na rynku filmowym istnieje ogromny wybór różnorodnych produkcji. Warto brać pod uwagę jednak preferencje dzieci i dostosować świąteczną bajkę do ich etapu rozwojowego oraz zainteresowań.

Zadanie 15 - Obejrzyjcie razem świąteczny film