Stoi na stacji lokomotywa...
Europejski Dzień Maszynisty przypada co roku 16 września. W tym roku szkolnym Niezabudki przyłączyły się do obchodów tego szczególnego dnia, by w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej dać Dzieciom szansę zapoznania się z pracą maszynisty. Maluchy dowiedziały się wielu ciekawostek o pracy maszynisty o tym jak lokomotywy, którymi sterują maszyniści zmieniały się na przestrzeni czasu. Zwykle maszynistę widzimy przez szybę lokomotywy, bo do jego kabiny pasażerom nie wolno wchodzić.
Praca maszynisty jest bardzo odpowiedzialną pracą i nie jest to praca dla każdego. By być maszynistą trzeba być odpowiedzialnym, odpornym na stres i przygotowanym na wszelkie warunki atmosferyczne.
Co ciekawe zawód maszynisty na ziemiach polskich istnieje ponad 170 lat. Pierwszy, polski związek zawodowy maszynistów powstał już w 1919 roku, a pierwszym maszynistą był Leon Miastowski, który w 1844 roku jako pierwszy na ziemiach polskich poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Maszynista to zawód który porusza wyobraźnię dzieci. W tym dniu we wszystkich grupach rozbrzmiewały piosenki o pociągach, były zabawy, zagadki, tańce i oczywiście zabawa w pociąg.