Na trójkąty pokrojona, można pizzę jeść!
Neapolitańska, rzymska, amerykańska… Każdy rodzaj i smak pizzy ma swoich miłośników. To danie jest znane i lubiane niemal w każdym zakątku świata. Nic zatem dziwnego, że doczekało się swojego święta – i to więcej niż jednego! Dzień Pizzy jest bowiem obchodzony aż 3 razy w roku. Wiele restauracji organizuje w tym czasie festiwale, podczas których można spróbować tego specjału z nietypowymi dodatkami lub kupić go w okazyjnej cenie. Niektórzy decydują się również na świętowanie w domu, zapraszając swoich znajomych na kolację z – a jakże – pizzą w roli głównej.
Światowy Dzień Pizzy to idealna okazja, aby miło spędzić czas na początku roku – przypada on bowiem na 17 stycznia. Ta data, szczególnie ważna we Włoszech, została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ właśnie wtedy obchodzone jest wspomnienie św. Antoniego Wielkiego. Tradycyjnie tego świętego uznaje się za patrona restauracji, w tym oczywiście pizzerii.
17 stycznia celebruje się głównie w słonecznej Italii, a zwłaszcza w Neapolu, skąd wywodzi się słynny placek. Światowy Dzień Pizzy to święto zwyczajowo obchodzone od lat, lecz oficjalnie zostało wpisane do kalendarza w 2017 roku, kiedy to sztuka wypiekania pizzy znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejną datą, którą powinien znać każdy miłośnik hawajskiej czy margherity, jest 9 lutego, czyli Międzynarodowy Dzień Pizzy. W 2023 roku wypada on w czwartek. Warto wybrać się wtedy do ulubionej pizzerii lub przyrządzić placek z apetycznymi dodatkami samodzielnie. Tego dnia świętuje się zwłaszcza w Europie oraz w USA, gdzie pizza od wielu lat jest najchętniej zamawianym daniem na dowóz.
Celebrowanie święta pizzy może być doskonałą zabawą i zapewnić nam miło spędzony czas. Jeżeli lubisz gotować i chcesz uraczyć bliskie osoby domową kuchnią, postaw na samodzielne przygotowanie placka. Miłośnikom klasyki przypadnie do gustu pizza neapolitańska na cienkim cieście, podawana z oliwą. Wolisz coś mniej standardowego? Od kilku lat w naszym kraju coraz większą popularność zdobywa wersja rzymska, która charakteryzuje się pulchnymi brzegami, cienkim środkiem i nieco nieregularnym kształtem.
Trzecim wariantem jest pizza amerykańska. W jej wypadku mamy do czynienia z bardzo grubym ciastem oraz dodatkami polanymi obficie sosem. Doskonale sprawdzi się tutaj ketchup lub sos czosnkowy. W takim wypieku możemy też pozwolić sobie na dużą ilość sera na wierzchu, a nawet wypełnić nim brzegi ciasta.
Jakie ciekawostki o pizzy warto znać? Oto kilka z nich!
- Za kolebkę współczesnej pizzy uważa się Neapol. Pierwsze pizzerie powstały w tym mieście już w XVIII wieku. Sprzedawano w nich wówczas placki z sosem marinara oraz z bazylią i serem.
- Zgodnie z legendą nazwa pizzy margherita pochodzi od imienia królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, która jako pierwsza skosztowała placka podawanego z pomidorami i mozzarellą. Autorem tego dania był kucharz Raffaelo Esposito, a cała historia miała wydarzyć się w 1889 roku.
- Mniej znanym wariantem włoskiego placka jest pizza sycylijs Wyróżnia się ona prostokątnym kształtem oraz charakterystycznym rozmieszczeniem składników – w jej wypadku ser umieszcza się pod sosem.
- Tradycyjna mozzarella na pizzę powinna być wyrabiana nie z krowiego, lecz z bawolego mleka. Najbardziej cenionym rodzajem tego sera jest bufala mozzarella produkowana wyłącznie w Kampanii w południowych Włoszech.
- Jak wynika z informacji podawanych przez pizzerie i dostawców, najwięcej pizzy zamawiamy w sobotnie wieczory. Nic w tym dziwnego – weekend to idealna okazja, aby rozpieścić swoje kubki smakowe!
Stokrotki na obchody tego dnia zaprosiły "Żabki" z PM Nr 16 "Calineczka". Każdy przygotował pizzę taką, jaką lubi. Oprócz przygotowania własnego kawałka pizzy, bawiliśmy się przy muzyce o tematyce włoskiego przysmaku, jak również wykonywaliśmy zadania na tablicy multimedialnej w tej tematyce.
Dziękujemy Dzieciom z "Calineczki" wraz z Paniami za przyjście i wspólne zabawy ;)