Ulepimy dziś bałwana

“Dzieci roześmiane stawiają bałwana, dorośli stawiają kołnierze” - teskt popularnej przed laty piosenki przypominał, że dzieci “lubią zimę najbardziej na świecie”. Niestety, w ostatnich latach zostały tylko te kołnierze u dorosłych. Bo jak postawić bałwana, jak śniegu nie ma, albo tylko udaje, że jest? No więc można!

Bałwan to część każdej, pięknej zimy - co zrobić, gdy nie ma śniegu? Pogoda często płata nam figla, dlatego warto być na to przygotowanym.

Kiedy aura w zimie nie do końca sprzyja lepieniu bałwana na dworze to wcale nie oznacza, że bałwana nie będzie.

Wprawdzie pogoda w Polsce ciągle nie pozwala na komfortową organizację kolacji wigilijnej w przydomowym ogrodzie, ale też - przynajmniej w ostatnich latach - nie daje możliwości urządzania sąsiedzkiego konkursu na najpiękniejszego bałwana. Na szczęście ten (nie)poważny problem został zauważony, a w sieci znaleźć można propozycje wyjścia z tej sytuacji. Wspaniała zabawa dla rodziców i dzieci.

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie bałwana bez lepienia najlepszy jest sztuczny śnieg - to proste i wcale nie potrzeba do tego armatki. Fizycy z Uniwersytetu Śląskiego i twórcy "Instytutu Odkrywania Tajemnic" proponują, aby użyć jednorazowych pieluch i wody. Pieluchy trzeba rozpruć, wyjąć z nich białe drobinki i wsypać je do jakiegoś pojemnika. Potem wystarczy powoli dolewać wodę i mieszać, aż do uzyskania masy konsystencją przypominającej śnieg. Dwie pieluszki wystarczą, aby ulepić małego bałwana.

Innym pomysłem jest użycie sody oczyszczonej (takie samej jak do wypieków) i pianki do golenia. Obydwa składniki trzeba wymieszać - powstanie coś, co przypomina śnieg i świetnie nadaje się na lepienie z niego minibałwana.

Kolejnym pomysłem są gazety i worki

Potrzeba dużo gazet i trzy przezroczyste worki na śmieci. Gazety zgniata się byle jak i upycha do worków. Dzięki temu całość wygląda bardziej “śnieżnie”. Trzy worki należy ustawić jeden na drugim - można je skleić dustronną taśmą, albo z tyłu przykleić “kręgosłup” z patyka. Potem wg uznania przykleić bałwanową garderobę - papierowe guziki, oczy…. Można założyć czapkę na głowę.

Jeśli zostały jakieś dynie z Halloween to mogą być one idealnym bałwanem. Wystarczy pomalować je na biało i ułożyć jedna na drugiej.

Minimaliści mogą spróbować zrobić bałwany z kapsli. Trochę białej farby, taśmy klejącej i wstążeczki… Później tylko guziki i oczy. Gotowe. To również bardzo fajna ozdoba na choinkę.

i maksymalistów
Jeśli śniegu nie ma, ale za to w domu jest akurat wolny podnośnik i kilka balotów słomy, to można spróbować i tak…

To oczywiście nie wszystkie pomysły na bałwana. Można z mąki w skarpetce, można ulepić z ciasta, można zrobić z żarówek.